OPEN STUDIOS OLOMOUC #2

OPEN STUDIOS OLOMOUC – otevřené ateliéry v Olomouci
neděle 2. 10. 2022 / 13:00–18:00

V neděli 2. října odpoledne budou vybraná olomoucká kreativní studia, ateliéry a dílny otevřená veřejnosti. Připravili jsme si pro Vás druhý ročník akce Open Studios Olomouc, v rámci níž se dveře vybraných ateliérů a studií otevřou návštěvníkům dokořán. Open Studios nabízí prostor pro osobní setkání a vytváření nových vazeb mezi veřejností a kreativci.STUDIA:

graficke-papiry.cz – Věříme papíru!
Na Letné 113/1

Grafická, tiskařská a knihařská dílna se vkusem a odhodláním pro zdánlivě nerealizovatelné. Šije, lisuje, tiskne, řeže, lepí, váže – a to vše s láskou k papíru. Kromě dílny funguje také jako obchod s grafickými, výtvarnými a dalšími speciálními papíry, které často jinde na území České republiky neseženete. 

Přijďte si vyzkoušet některé z jejich strojních pomocníků a zjistit, co všechno snese list papíru.

Jan Skácelík – Koláže i výhled na olomouckou věznici
Havlíčkova 13

Autorské malby, tisky a objekty Jana Skácelíka zdobí interiéry po celém světě. Hravý rukopis geometrických tvarů a pastelových barev přiblíží návštěvníkům skrze papírové koláže, které na místě pod jeho vedením vzniknou. Nenechte si ujít vzácnou možnost nahlédnout do jeho tvůrčí dílny. Jako bonus výhled na olomouckou věznici!Jitka Králová – Malířský ateliér s projíždějícími vlaky za oknem
Boženy Němcové 83/2

Ateliér na vlakovém nádraží Olomouc město obývá Jitka právě rok. Vznikají zde kresby, malby a drobné objekty vyprávějící o vztahu člověka a přírodního prostředí, o chůzi a o sbírání kamenů. Přijďte nakouknout do jejího tvůrčího prostoru! Budete si moct vytvořit pohled technikou válečkového tisku, popovídat si o kamenech, podívat se na obrazy a na sbírku přírodnin. A také zamávat vlakům.

Knihařka – Nahlédněte do dílny Kateřiny Mestické
Dr. Milady Horákové 496/27

Knihařské studio & e-shop s autorskou tvorbou. V sortimentu najdete fotoalba a sešity s ražbou, knihařské domácí sety s návody a pomůckami. V dílně vzniká showroom a zázemí pro knihařské kurzy. Kateřina Mestická je popularizátorem knihařského řemesla nejen na sociálních sítích a podporuje knihařskou komunitu.

V rámci Open Studios si budete moci prohlédnout dílnu, ukáže vám stroje a řekne jejich příběh.
Vyzkoušíte si horkou ražbu na zlatičce a odnesete si pěkný suvenýr na památku.​​mimokolektiv – Zastavte se na čaj a rozhovory o designu
Ztracená 267/32

mimokolektiv propojuje architektonické a designové studio s design shopem a otevírá tak prostor ateliéru veřejnosti. Velké černé výlohy v ulici Ztracená mají maloměstskou ambicí rozproudit olomouckou metropoli a propagovat český design na Hané. 
Během Open Studios se budou v ateliéru promítat poslední projekty tohoto tvůrčího kolektivu, pít káva nebo čaj a také bude prostor k diskuzi, třeba i nad tím, co zamýšlíte či plánujete vy.

Rootscollective – Objevte ateliér Moniky Poljakové
Dolní náměstí 33

Nezávisle fungující projekt Rootscollective je novým kreativním prostorem v centru Olomouce, ukrytý v jednom z vnitrobloků Dolního náměstí. Nabízí prostor pro autorskou tvorbu i umění. Za jeho chodem stojí Kateřina Švarcová společně s Monikou Poljakovou, umělkyní, která tu má také svůj grafický ateliér. Monika sa věnuje převážně grafice-linorytu, monotypům a procesuální kresbě velkých formátů. Při tvorbě grafik využívá experimentální postupy, které si můžete přijít vyzkoušet v rámci Open Studios i vy!

 

Tomáš Kubíček – Keramika s přesahem
Mariánská 853/7

Tomáš Kubíček vás zve do svého ateliéru, kde tvoří především keramické plastiky. Provede vás prostorem, ve kterém budete moci sledovat, jak artefakty vznikají. Nasajete atmosféru tvůrčího procesu, vůni materiálů a bílé šalvěje. Zkusíte rozeznít africký hliněný hudební nástroj Udu. A svůj čas budete moci poměřit se slunečními hodinami. Pozorujte, „hmatejte“ a ptejte se. Možná vytáhne z pece i koláč!


Vstupné zdarma.
Událost se koná v rámci Knižního veletrhu autorských a uměleckých publikací LITR.  Pro více informací sledujte FB událost Open Studios Olomouc #2 nebo webové stránky Kreativní Olomouce.

Pořadatelé: Kreativní Olomouc, LITR, graficke-papiry.cz
Partneři: Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury