LITR REZIDENCE 2022

LITR v letošním roce podruhé pořádá dva týdenní rezidenční programy, v rámci kterých v Olomouci hostí dvě rezidentky – Nikolu Logosovou a Dariu Filippovou. Rezidentky budou v průběhu tvůrčího pobytu pracovat na přípravě výstav pro pouliční galerie Vitrína Deniska a Galerie Véčko. Výstavy budou zahájeny v rámci 8. ročníku LITRu – knižního veletrhu autorských a uměleckých publikací.

Nikola Logosová

Nikola Logosová vystudovala pražskou UMPRUM a nyní se věnuje hlavně ilustrování knih. Vytváří své vlastní publikace, spolupracuje s nakladatelstvími, přispívá do novin a časopisů, kreslí plakáty a obaly kazet. Byla zvolena ilustrátorkou roku 2019 ve výročních cenách Czech Grand Design.

Vitrína Deniska (Denisova 5, Olomouc)
Nikola Logosová: Znamení
výstava 1. 10. – 1. 11. 2022
vernisáž: 30. 9. 2022, 18:30

Nikola se bude v rámci rezidenčního pobytu věnovat ilustraci místních domovních znamení a pověstí, které je provází. Z tvůrčího pobytu vznikne malá autorská knížka a výstava ve Vitríně Deniska.Daria Filippova

Daria Filippova je ukrajinská ilustrátorka, která ve své tvorbě používá metafory a skryté významy. V současnosti ilustruje plakáty v Zeleném divadle v Oděse, věnuje se také knižní ilustraci pro přední ukrajinská nakladatelství, místní i zahraniční média, vytváří obaly hudebních alb nebo plakáty.

Galerie Véčko (Univerzitní 227, Olomouc)
Daria Filippova: WAR-LIFE BALANCE
vernisáž: 30. 9. 2022, 18:45
výstava: 1. 10. – 30. 10. 2022

Rezidentský projekt Darii se věnuje současnému každodennímu životu v Oděse, ve které žije, aniž by se obracel přímo k vojenským operacím způsobem, na který jsme si zvykli. Život 150 km od fronty znázorní skrze předměty a výjevy, které jsou ve městě k vidění. „Jak jste si vůbec mohli představit, že jednoho dne budou nedaleko mého domu protitankoví ježci, které později ozdobí květináče?“